South Australian Country Fire Service Promotions Unit

Raising awareness of the roles, training and activities of CFS Volunteers state-wide

 
Find Stations

722 matches found for SACFS

SA Country Fire Service SA Country Fire Service CFS Infrastructure and Logistics
CFS State Headquarters
State Operations and Support
State Training Centre

Region 1 Headquarters
Mount Lofty Fire Tower
Region 1 Operations

East Torrens Group
Athelstone
Basket Range
Carey Gully
Cherryville
East Torrens CFS Group Operational Support
Greenhill
Montacute
Norton Summit / Ashton
Piccadilly
Summertown and District

Heysen Group
Brukunga
Echunga
Hahndorf
Littlehampton
Macclesfield
Meadows
Mount Barker
Nairne

Kangaroo Island Group
American River
Haines / MacGillivray
Kingscote
Parndana
Penneshaw and District
PF Olsen Forestry
Western Districts
Wisanger

Kyeema Group
Aldinga Beach
McLaren Vale
Range / Hope Forest
Sellicks
Willunga
Yundi

Mawson Group
Blewitt Springs
Clarendon
Happy Valley
Kangarilla
Mawson CFS Group Operations Support
McLaren Flat
Morphett Vale
Seaford

Mount Lofty Group
Aldgate
Bradbury
Bridgewater
Burnside
Ironbank
Mylor
Stirling
Upper Sturt

Mundoo Group
Currency Creek
Goolwa
Middleton
Mount Compass
Port Elliot

Onkaparinga Group
Lenswood / Forest Range
Lobethal
Oakbank / Balhannah
Woodside

Southern Fleurieu Group
Cape Jervis
Hay Flat
Inman Valley
Myponga District
Parawa
Rapid Bay and District
Yankalilla and District

Strathalbyn Group
Ashbourne
Blackfellows Creek
Clayton
Langhorne Creek
Milang
Strathalbyn
Strathalbyn Group Operational and Support
Woodchester

Sturt Group
Belair
Blackwood
Cherry Gardens
Coromandel Valley
Eden Hills

Victor Harbor Group
Hindmarsh Valley
Lower Inman Valley
Victor Harbor Group Operations Support
Waitpinga

Region 2 Headquarters
Region 2 Air Operations
Region 2 Operations

Barossa Group
Concordia
Eden Valley
Lyndoch
Mount Pleasant
Springton
Williamstown

Gilbert Group
Auburn
Eudunda
Manoora
Marrabel
Neales Flat
Rhynie
Riverton
Robertstown
Saddleworth
Tarlee
Tothill
Waterloo

Gumeracha Group
Birdwood
Cudlee Creek
Forreston
Gumeracha
Hermitage
Kersbrook
Mount Torrens
Paracombe

Horrocks Group
Clare
Mintaro
Sevenhill / Penwortham
Watervale

Light Group
Dublin
Freeling
Gawler River District
Greenock
Kapunda
Mallala District
Mudla Wirra
Roseworthy
Sheaoak Log
Two Wells District
Woolsheds / Wasleys

Northern Barossa Group
Angaston
Nuriootpa
Tanunda
Truro

Northern Yorke Peninsula Group
Alford
Bute
Cunliffe
Kadina
Paskeville
South Hummocks

Para Group
Dalkeith
One Tree Hill
Para Reserve
Salisbury
Tea Tree Gully
Virginia

Southern Yorke Group
Brentwood
Corny Point
Curramulka
Edithburgh
Marion Bay
Minlaton
Port Vincent
Stansbury
Warooka
Yorketown

Wakefield Plains Group
Alma
Avon
Balaklava
Hamley Bridge
Mount Templeton
Nantawarra
Owen
Port Wakefield

Yorke Valley Group
Ardrossan
Balgowan
Maitland
Port Clinton and District
Port Victoria
Weetulta / Nalyappa

Region 3 Headquarters
Region 3 Operations

Chaffey Group
Barmera
Browns Well
Chaffey CFS Group Operations Support
Glossop
Lyrup
Monash
Moorook
Paringa
Taplan
Wunkar

Coorong Group
Colebatch
Cooke Plains
Coomandook
Coombe
Coonalpyn
Field
Jabuk
Meningie
Narrung
Netherton
Peake
Salt Creek
Sherlock / Moorlands
Tintinara

Mallee Group
Bowhill and Districts
Galga and District
Geranium
Halidon and District
Karoonda
Kulkami / Marama
Lameroo
Parilla
Pinnaroo
Wynarka

Mid Murray Group
Blanchetown
Cadell
Eastern Districts
Morgan
Waikerie

Ridley Group
Cambrai
Keyneton
Palmer
Sedan
Swan Reach
Walker Flat

Swanport Group
Callington
Ettrick
Jervois
Mannum
Monarto
Murray Bridge
Mypolonga
Rockleigh
Tailem Bend

Region 4 Headquarters
Amata
Andamooka
Challenger
Coober Pedy
Glendambo
Kaltjiti (Fregon)
Leigh Creek
Marla
Marree
Mimili
Mintabie
Nepabunna
Oodnadatta
Pip-Kalka
Pukatja (Ernabella)
Region 4 Operations
Roxby Downs
Woomera
Yunta

Black Rock Group
Carrieton
Orroroo
Pekina
Peterborough
Yongala and Districts

Blyth / Snowtown Group
Blyth
Brinkworth
Hoyleton
Lochiel
Snowtown

Bundaleer Group
Caltowie
Georgetown
Gladstone
Gulnare
Jamestown
Laura
Narridy
Yacka

Burra Group
Baldina
Booborowie
Burra
Farrell Flat
Mount Bryan

Flinders Group
Hawker
Iron Knob
Quorn and District
Stirling North
Wilpena

Hallett Group
Hallett
Spalding
Terowie
Whyte Yarcowie

Mount Remarkable Group
Appila
Booleroo Centre
Melrose
Port Germein
Wilmington
Wirrabara

Spencer Group
Crystal Brook
Koolunga
Mundoora
Napperby
Port Broughton
Redhill
Wandearah
Wards Hill
Warnertown

Region 5 Headquarters
Forest Trust CFS Industry
Region 5 Operations
Region 5 Training Centre

Kingsley Group
Allendale East
Blackfellows Caves
Donovans
Kongorong
Mount Schank
Port MacDonnell

Lacepede Group
Keilira and District
Kingston
Marcollat
Reedy Creek
Taratap
Tilley Swamp

Lucindale Group
Avenue Range
Biscuit Flat
Callendale
Lucindale
Spence
Stewarts Range
Woolumbool

Mount Gambier District Group
Compton
Mil Lel
Moorak
Mount Gambier CFS Group Operations
OneFortyOne Plantations
Pleasant Park
Tarpeena
Wandilo
Yahl

Naracoorte Group
Bool Lagoon
Cadgee
Frances
Hynam
Joanna
Kybybolite
Lochaber
Naracoorte

Robe Group
Bray
Greenways
Mount Benson
Robe Town

Tatiara Group
Bangham
Bordertown
Keith
Kongal
Laffer
McCallum
Mundulla
Padthaway
Senior
Sherwood
Western Flat
Willalooka
Wolseley

Wattle Range Group
Argyle
Beachport Town
Comaum
Coonawarra
Furner
Glencoe
Kalangadoo
Maaoupe
Millicent
Monbulla
Mount Burr
Mount Graham
Mount McIntyre
Nangwarry
Penola
Rendelsham
Southend
Tantanoola
Thornlea
Wattle Range Group Operations

Region 6 Headquarters
Region 6 Operations and Logistic Support

Caralue Group
Buckleboo
Cootra
Kimba
Minnipa
Mount Damper and District
Waddikee
Warramboo
Wudinna
Yalanda James

Eastern Eyre Group
Arno Bay
Cleve
Cowell
Darke Peak
Gum Flat
Mangalo
Pondooma
Rudall
Tuckey
Wharminda

Elliston Group
Elliston
Lock and Districts
Mount Wedge
Murdinga
Port Kenny
Sheringa
Tooligie Hill

Lower Eyre Peninsula Group
Coffin Bay
Coulta
Cummins
Edillilie
Greenpatch
Kapinnie
Karkoo
Lincoln
Mount Hope
North Shields
Wangary
Wanilla
White Flat
Yeelanna

Tumby Bay and District Group
Brooker
Butler
Cockaleechie
Koppio
Lipson and District
Port Neill
Region 6 Air Support
Tumby Bay
Ungarra
Yallunda Flat

Western Eyre Group
Calca
Ceduna
Far West
Penong
Poochera and District
Sceale Bay
Smoky Bay
Streaky Bay
Wirrulla and District